Rancangan
Pengajaran Harian (RPH)
Tarikh : 29. 10. 2012
Hari : Isnin
Masa : 11.05 – 11.35 pagi
( 30 minit)
Bil.Pelajar : 27 orang (17 lelaki dan 10 perempuan)
Kelas : 4 Cendekia
Mata
Pelajaran : Pendidikan
Islam
Bidang : Bahagian Ibadah
Tajuk : Syarat sah solat
Objektif :
Aras1- Menyatakan maksud syarat
sah solat
Aras 2-
Menyenaraikan syarat sah solat.
Aras 3-
Menyelesaikan masalah berkaitan dengan syarat sah solat.
Pengetahuan
sedia ada :Murid sudah tahu
mendirikan solat.
:Murid mengetahui kewajipan solat.
Konsep :Mengetahui
: cara-cara mendirikan solat.
Bahan :Buku
teks, gambar, bahan maujud, lembaran kerja, papan tulis.
Nilai : 1. Solat melatih diri supaya berdisiplin.
2. Solat boleh menyihatkan tubuh badan.
Kemahiran : 1. Kognitif, membaca, mengklasifikasikan,
menjawab soalan
lisan dan membanding beza
Langkah/
masa
|
Isi pelajaran
|
Aktiviti pengajaran pembelajaran
|
Catatan
|
|
Aktiviti Guru
|
Aktiviti Murid
|
|||
Set Induksi
5 minit
|
*Memberi
salam
*Bacaan doa
|
1. Guru
memberi salam
2-Guru
mempamerkan sebungkus gula dan segelas air sirap.
3. Guru
meminta murid merasa air
4. Guru
meminta murid meletakkan gula pada air tersebut.
5-Guru
mengaitkan bancuhan air sirap dengan tajuk pelajaran hari ini
|
1-Murid
menjawab salam guru
2-Murid
membaca doa
3-Murid
merasa air sirap tanpa gula
4- Murid
meletakkan gula pada air sirap.
5. Murid
mendengar penerangan guru.
|
Bahan
Maujud
Gula dan
air
|
Langkah 1
5 minit
|
Aras 1
Pengertian
syarat sah solat.
|
1.Guru
mengaitkan set induksi dengan tajuk.
2.Guru
membuat penerangan erti syarat sah solat.
|
1-Murid
menumpukan perhatian
2-Bersoal
jawab dengan guru
|
Gambar
Berkaitan
Buku teks
|
Langkah 2
10 minit
|
Aras 2
Syarat sah
solat ada 5
Menutup
aurat
Yakin
masuk waktu
Suci
daripada hadas
Suci
daripada najis
Mengadap
Kiblat
|
Guru menunjukkan
carta bergambar sambil memberikan penerangan satu persatu.
|
Murid
memberi perhatian
|
Carta bergambar
|
Langkah 3
7 minit
|
Aras 3
Aktiviti
Kumpulan
.
|
1-Guru
mengedarkan soalan untuk aktiviti kumpulan.
2-Guru
memberi masa untuk murid berbincang.
3-Guru
meminta ketua kumpulan membacakan jawapan.
4-Guru
membuat rumusan.
|
1.Murid
menjawab dalam kumpulan.
2. Ketua
kumpulan menjawab di hadapan.
3. Murid
yang lain memerhati.
|
Soalan
latihan.
|
Penutup
3 minit
|
Kesimpulan
dari tajuk
Kerja rumah
|
1. Guru
membuat kesimpulan.
2. Guru
meminta murid melihat buku teks muka surat 49 dan 52, dan membuat latihan
sebagai kerja rumah.
.
|
Murid
mendengar ulasan guru
Murid
melaksanakan arahan guru
|
Buku Teks
|
Tiada ulasan:
Catat Ulasan